YAŞAMI TATLANDIRIN

Şekerin Tarihçesi

Şeker veya sakkaroz çoğu bitkinin bünyesinde bulunur. Fakat bünyesinde ekonomik olarak şeker elde edilebilecek kadar şeker bulunduran iki bitki vardır: Şeker kamışı, şeker pancarı.

Ana vatanı Hindistan ve Arap ülkeleri olan şeker kamışı dünyada tropikal ve yarı tropikal bölgelerde yetiştirilmektedir. Türkiye'de şeker kamışı tarımı yapılmamaktadır.

Şeker kamışının bünyesinde yaklaşık olarak % 12 - 16 şeker bulunur.

Şekerin 1 gramının fziksel olarak yanması sonucunda açığa çıkan enerji 16,8 kJ ya da 4,0 kcal'dir. Şeke...

Küp Şeker Üretimi

Pancardan şeker imal etme yöntemi de benzer şekildedir: Önce pancarın suyu sıkılır. Filtre edilerek yabancı maddeleri ayrılan pancar suyu, daha sonra buharlaştırılarak şeker kristalleri oluşturulur. Kullanılan pancarın kalitesine bağlı olarak 7-8 kilogram pancardan sadece 1 kilogram toz şeker üretilir.
Küp şekerin imal edilişi de az zahmetli değildir: 50 kilogramlık...

Devamı...

Toz Şeker Üretimi

Şekerin soframınzdaki şeklini alıncaya kadar birden fazla aşamadan geçmesi gerekmekterdir. Ülkemizde genel itibarıyla iklim şartlarından ve ekonomik olmasından dolayı sadece Şeker pancarından şeker üretimi yapılmaktadır.
1 kg şekerin üretilmesi için yaklaşık olarak 900 gram ağırlığında 9 şeker pancarı gerekmekdetir. Şeker üretimi baharda ekim ile başlar ve so...

Devamı...
Hizmetlerimiz
  • Üretmiş olduğumuz ürünlerin, teslimi, tamamı öz mal olan lojistik filomuzdaki araçlarımızla ve eğitimli sevkiyat personelimiz ile özenle sevk edilmektedir.
  • Satış öncesinde ve satış sonrasında tecrübeli personelimiz ile sürekli yanınızdayız.
  • Fabrikamızda son teknoloji makinalar ile el değmeden üretim yapılmaktadır.
  • Ürünlerimizi %100 pancar şekerinden üretiyoruz
  • Ürünlerimizi güvenli ve zamanında teslimat ilkesiyle sevk etmekteyiz.

© 2015 İshakoğlu Group. Tüm Hakları Saklıdır.